Učitelství pro 1. stupeň ZŠ

Studující od 2021

Základní charakteristika

Studenti magisterského studia oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ by měli být připravení na specifikum tohoto studia orientované mimo jiné i na výuku tělesné výchovy. V rámci výuky jsou vyžadovány specifické pohybové dovednosti ze základních sportů (atletiky, gymnastiky, sportovních her a plavání) tak, aby studenti prokázali dostatečné odborné kompetence pro zajímavou a zejména bezpečnou výuku TV žáků na 1. st. ZŠ. Studenti by měli svým vlastním aktivním přístupem k pohybovým aktivitám umět motivovat žáky ve své budoucí pedagogické praxi. Měli by se naučit dávat dopomoc a záchranu při pohybových činnostech. Z tohoto důvodu upozorňujeme studenty, že se jedná o kontraktní výuku, při níž může docházet k fyzickému kontaktu při dopomoci a záchraně.

Předmět

Semestr

Základy gymnastiky a sportovních her

OPMNOT118A

Typ zakončení: Zápočet

Předmět

Semestr

Základy atletiky a rytmické a kondiční gymnastiky

zimní

OPMNOT129A

Typ zakončení: Zápočet

Zdravotní TV I

OPMNOT138A

Typ zakončení: Klasifikovaný zápočet

Dovednostní minimum ze všech sportů

OPMNOT139A

Typ zakončení: Klasifikovaný zápočet

Oborová praxe

Informace budou doplněny, prozatím info podává Dr. Panská mailem.

Státní zkoušky – písemná/ústní část

Státní zkoušky organizuje katedra preprimární a primární pedagogiky.

Informace o SSZ je nutné hledat na stránkách této katedry: https://kppp.pedf.cuni.cz/

Diplomová práce

Student si vybírá vypsaná témata diplomových prací, která jsou uvedena u jednotlivých vyučujících na stránkách katedry. Ve vyjímečných případech si může vymyslet vlastní téma DP a dohodnout se přímo s vyučujícím (po schválení garantem studijního programu). Zpravidla DP navazuje na práci bakalářskou, téma je rozšířené o kvalitativní či kvantitativní výzkum či ověření navržené metodiky. Student odevzdává diplomovou práci nahráním do systému SIS. Při obhajobě předkládá minimálně 1 výtisk práce, která mu je po obhajobě vrácena. Nezáleží na způsobu, jakým je výtisk svázán.

Témata pro letošní rok

Témata diplomových prací je možné nalézt u jednotlivých vyučujících na stránkách katedry.

Zadávání práce

Práce se zadávají v systému SIS ve spolupráci s vedoucím práce. Doporučujeme zadávat témata až po konečné finalizaci názvu práce, neboť jej poté nelze měnit (jedině po schválení studijním oddělením). Doporučený termín zadání tématu do SIS: 3 měsíce před termínem odevzdání práce.

Vzor informovaného souhlasu a zadání je zde: https://pages.pedf.cuni.cz/ktv/studenti/statni-zaverecne-zkousky/

Pokyny pro vypracování práce

Diplomová práce je psána odborným jazykem, neutrálním stylem, není vhodné používat 1. os. j. č., ale raději 1. os. mn. č., často se používá pasívum. Citační norma pro psaní DP: ISO 690 Student spolupracuje s vedoucím práce, pravidelně konzultuje, dodržuje dohodnuté termíny a respektuje připomínky vedoucího práce. Před samotnou obhajobou práce je vhodné konzultovat samotnou prezentaci s vedoucím práce.

Forma odevzdávání práce

Práce se odevzdává nahráním do systému SIS, jeden výtisk práce je třeba přinést k obhajobě práce. Tento výtisk je studentům po obhajobě vráce. Min. týden před ohajobou práce student obdrží posudek vedoucího a oponenta práce. Oponenta zpravidla určuje garant ve spolupráci s vedoucím katedry a po dohodě s vedoucím práce.

Studenti musí odevzdat finální podobu práce svému vedoucímu nejpozději 14 dnů před termínem odevzdání v SIS tak, aby práci stihl vedoucí zkontrolovat a schválit.

Garant

Velmi rádi zodpovíme Vaše dotazy či vysvětlíme problematiku, která je v naší odbornosti.

Mgr. Šárka Panská Ph.D.
akademický pracovník